Konferencje

Aplikacja mObywatel ruszyła z usługą mTożsamość. Obok niej pojawią się mPrawo Jazdy i mDowód Osobisty

W niedzielę (29.10.2017) do Sklepu Google Play trafiła rządowa aplikacja mObywatel, opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Zawiera ona usługę mTożsamość, a z czasem mają pojawić się w niej nasze cyfrowe prawo jazdy i dowody osobiste. O idei mobilnych dokumentów, wyświetlanych na ekranie smartfona, mowa była już przed rokiem. Premiera aplikacji jest dopiero pierwszym etapem realizacji tego projektu. Będzie ona jeszcze dopracowywana i rozwijana. Jakie możliwości daje nam obecnie?

Aplikacja jeszcze nie zastąpi dokumentów, ale pozwoli wymieniać się danymi między obywatelami

Na razie mObywatel zawiera jedynie usługę określoną jako mTożsamość. Umożliwia ona wyświetlanie na smartfonie informacji z Rejestru Dowodów Osobistych (w tym zdjęcia dowodowego). Niestety, pełna rezygnacja z papierowych i plastikowych dokumentów nie jest jeszcze możliwa. Wciąż należy mieć je przy sobie w razie kontroli urzędowej (np. policyjnej), nawet jeśli posiadamy mTożsamość.
https://youtu.be/KxgXo-vXSdc
Dane osobiste ze smartfona pozwolą jednak np. szybciej uzupełnić formularze oraz przysłużą się w kontaktach między obywatelami. Będziemy mogli spisać informacje wprost z aplikacji lub przesyłać niektóre z nich do smartfonów innych osób. Proces ten odbywa się poprzez zeskanowanie kodu QR z ekranu jednego z urządzeń oraz transfer danych za pośrednictwem Bluetooth. Ministerstwo sugeruje wykorzystanie tej funkcji np. w razie potrzeby wymienienia się zweryfikowanymi urzędowo danymi po stłuczce na drodze.

 

Informacje obywateli są szyfrowane, zabezpieczone hologramem, znakiem wodnym i „elementem dynamicznym” oraz opatrzone certyfikatem Ministerstwa Cyfryzacji (certyfikat stanowi o wiarygodności przesyłanych danych). W razie zgubienia telefonu z aktywowaną aplikacją mObywatel, należy zastrzec certyfikat w aplikacji na innym smartfonie lub zgłosić utratę urządzenia telefonicznie.

Kto może skorzystać z mTożsamości?

Z aplikacji mObywatel może skorzystać każda osoba pełnoletnia, która posiada smartfon podłączony do Internetu, wyposażony w aparat i Bluetooth, z Androidem 6.0 lub nowszym (z czasem apka trafi też na iOS). Do weryfikacji tożsamości i logowania potrzebny będzie ważny dowód osobisty oraz Profil Zaufany (eGo), ewentualnie bankowość elektroniczna.

Jak zweryfikować profil w aplikacji?

Przy pierwszym włączeniu „mObywatela” nadajemy nazwę urządzenia oraz własne 8-znakowe hasło do aplikacji. By pobrać na urządzenie ministerialny certyfikat i zweryfikować profil, należy najpierw zalogować się do Profilu Zaufanego w aplikacji, a następnie wpisać jednorazowy kod przesłany SMS-em na numer telefonu przypisany do Profilu. Przy kolejnych logowaniach wymagane będzie już tylko uzupełnienie ustanowionego na początku hasła (certyfikat można łatwo dezaktywować).

 

mObywatel w fazie beta

Aplikacja mObywatel spotkała się z w miarę dobrym przyjęciem użytkowników (ocena 3,6/5 w Sklepie Google Play na 512 opinii i ponad 10 tys. pobrań). Dobre oceny dotyczą jednak głównie pomysłu „dokumentów w smartfonie”, niekoniecznie zaś samego wykonania. Równocześnie należy zwrócić uwagę na to, że projekt znajduje się w fazie bety, będzie więc dopiero dopracowywany.
Główne narzekania dotyczą procesu logowania się do aplikacji. Według opinii, jest on wolny, wymaga bowiem wpisania co najmniej ośmioznakowego hasła (jego odzyskiwanie nie jest możliwe). Bardzo wiele osób sugeruje wprowadzenie w jego miejsce PINU lub logowania biometrycznego (za pomocą odcisku palca).
Niektórzy zwracają uwagę na to, że apce zdarza się włączać bez potrzeby Bluetooth. Wiele opinii wskazuje też na to, że ogólnie rzecz biorąc, mObywatel nie działa zbyt poprawnie. Pojawiają się problemy z weryfikacją, rejestracją, płynnością i niezbyt pozytywnym doświadczeniem użytkownika. Wątpliwości budzi też alternatywna weryfikacja przez konto bankowe zamiast logowania przez Profil Zaufany oraz brak zwykłej opcji wylogowania z konta.

Co dalej? mDowód Osobisty i mPrawo Jazdy

Z czasem do uslugi mTożsamość dołączyć mają mDowód, mPrawo Jazdy, mLegitymacja Studencka czy mKarta Dużej Rodziny, które są już widoczne w menu mObywatela. Jak wskazują użytkownicy, zda się to jednak na niewiele, jeśli mobilne dokumenty nie będą akceptowane przez służby i urzędy jako pełnoprawny zamiennik tych materialnych. Aplikację mObywatel znajdziecie w Sklepie Google Play. Zajmuje około 33MB pamięci wewnętrznej urządzenia.
Źródło:
www.gov.pl

Udostępnij
Zobacz także