Konferencje

Nowe technologie wśród nas czyli konferencja TWF (the way forward)

W dniu 22-24 września odbyła się trzecia edycja konferencji TWF w Krakowie. Całe wydarzenie miało miejsce w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej. Pierwszy dzień wykładów, skupiał się głównie na tematyce UI, UX, technologiach front-end oraz metodologi pracy.
Bardzo pozytywnie zostałem zaskoczony tym, że osoby które wygłaszały swoje prelekcje były z wysoko prestiżowych firm, między innymi Google, Microsoft czy Infusion. Główną tematyką wszystkich wykładów były nowoczesne technologie łączone z urządzeniami oraz aplikacjami, które są w stanie ułatwić nam życie codzienne. Na przykład okulary HoloLens są w stanie wyrenderować nam otaczające nas miejsce oraz za pomocą dwóch podstawowych gestów (łapanie i trzymanie z łapaniem) je modyfikować. Uważam, że jest to nowy wymiar rzeczywistości, który będzie w stanie rozwiązać wiele problemów w każdej dziedzinie pracy.
Otwarte oprogramowanie zachęca każdego, żeby spróbować swoich sił w budowaniu własnych aplikacji i czerpać z tego pokłady możliwości. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie prezentacja Gert’a Franke ‘The future of data visualization’. Gert przedstawił jeden ze swoich projektów, w którym stworzył mapę Chicago wraz ze statystykami. CMAP jest bardzo dokładnym narzędziem, które może posłużyć nawet politykom w rozwiązywaniu problemów! Widok miasta z lotu ptaka, wizualizacje oraz szczegółowe dane czynią z tej strony doskonałe narzędzie, które dodatkowo zachęca do zapoznania się z miastem. Zazwyczaj takie aplikacje nie są szerzej recenzowane. Tutaj nawet telewizja była bardzo zainteresowana owym produktem i przedstawiała go w swoich materiałach.
img_9365
Drugi dzień był bardziej skupiony na programowaniu. Część rozmów przeplatała się też z tematami o VR czy IoT jak w pierwszym dniu. W czasie całej imprezy, była możliwość testowania wielu urządzeń wspomnianych na wykładach. Było to dopełnieniem całej, niezbędnej teorii wraz z bezcennym doświadczeniem. Sam nawet skorzystałem z urządzenia Oculus Rift i zrobiło to na mnie duże wrażenie. Tego typu narzędzia, jak wspomniał Ivan Dasko w swoim wykładzie ‘VR Imperfect perception = marketing sensation’, będą służyły do tego aby np. leczyć wszelakie fobie. Budzi to we mnie bardzo optymistyczne uczucia, że właśnie takie technologie, będą wkrótce szerzej dostępne. W każdej chwili podczas przerwy na kawę czy lunch, była także możliwość rozmowy z prelegentami.
Uważam że konferencja była jak najbardziej udana. Spodziewałem się odrobiny więcej programowania, zaś główną tematyką były nowe technologie, UI, UX czy design. W moim przekonaniu, każdy był w stanie znaleźć przynajmniej kilka prelekcji, które zainteresują i programistę i pasjonata nowych technologi. Mam nadzieję że w przyszłym roku także wezmę udział w tej konferencji.
Piotr Kananowicz

Udostępnij
Zobacz także