Konferencje

Dlaczego warto zainwestować w aplikacje webowe?

Często bywają mylnie utożsamiane ze stronami internetowymi. Bierze się to z faktu, że je również otwieramy przy pomocy przeglądarek witryn. Całkowicie różnią się jednak zastosowaną technologią, przeznaczeniem i użytecznością. Aplikacje webowe, bo o nich mowa, pozwalają bowiem na interakcję z internautą. Wprowadzają wysoki stopień funkcjonalności i przydatności i zwiększają atrakcyjność. Czym różnią się od zwykłych stron internetowych i jak działają aplikacje webowe? Sprawdźmy.

Różnice między aplikacjami, a stronami

Strona internetowa i aplikacje webowe to dwa zupełnie inne narzędzia, chociaż obydwa otwierane są przy pomocy przeglądarki. To właśnie ta cecha wspólna sprawia, że często pojęcia te są mylnie utożsamiane. Tymczasem, mają one zupełnie różny charakter. W skrócie mówiąc, należy stwierdzić, że strona internetowa ma przeznaczenie informacyjne, zaś aplikacja wyróżnia się charakterem interaktywnym. Można powiedzieć, że aplikacja to pewna odmiana strony internetowej, w której funkcja informacyjna rozszerzona jest o możliwość kontrolowania witryny przez internautę, dokonywania pewnych ruchów, zmian, zarządzania procesami.
Aplikacja zawiera elementy, które odwiedzający może użyć lub wykorzystać. Dla przykładu, kiedy uruchamiamy linka, który prowadzi do witryny danego hotelu, a na niej wyświetlają się jedynie statyczne informacje dotyczące pokoi, cen, warunków itp., to będziemy mieli do czynienia z klasyczną stroną internetową. Jeżeli na witrynie będą znajdowały się narzędzia, które umożliwia np. czat z pracownikiem recepcji, rezerwację pokoju lub stolika w restauracji, to będziemy mieli styczność z aplikacją webową. To najprostszy przykład, by zobrazować na czym polega różnica między stroną internetową, a aplikacją.

Różnica technologiczna

Aplikacje webowe różnią się także od stron internetowych technologią, na której się opierają. Zwykła witryna opiera się na statycznym w swoim charakterze HTML-u i CSS-ie. Ich struktura technologiczna jest dosyć prosta w porównaniu z tą, którą wykorzystują aplikacje. Są one bowiem rozbudowane o dodatkowe technologie. Aplikacja przybiera formę swoistego programu komputerowego, który pracuje jednak na serwerze, a nie dysku komputera, a przy pomocy przeglądarki internetowej i połączenia z siecią, komunikuje się z komputerem internauty. Technologia aplikacji jest rozbudowana, jak zostało już wspomniane. Strukturę tworzy wiele rozmaitych mechanizmów oraz języków programowania. Wymienić tu należy chociażby JSP, ASP.NET, CGI, PHP, Java, C# i wiele innych.

Zalety,czyli dlaczego warto postawić na aplikacje

Największą zaletą i korzyścią, jaka wynika ze stosowania aplikacji webowych jest olbrzymia funkcjonalność i użyteczność strony. Ich obecność uatrakcyjnia witrynę, podnosi jej prestiż, buduje poczucie zaufania do internauty, który z niej korzysta, a także ułatwia posługiwanie się. Aplikacje zapewniają wygodę. Dla przykładu, strona dowolnego hotelu, która nie byłaby aplikacją webową, a jedynie zwykłą witryną o charakterze informacyjnym, utrudniałaby proces dokonywania rezerwacji, a także znacznie wydłużała czas potrzebny do dokonania tego procesu. Rezerwacja musiałaby się odbyć poprzez maila lub telefon. Jest to kłopotliwe zarówno dla internauty zainteresowanego skorzystaniem z oferowanych usług, jak i pracowników hotelu. Żeby bowiem prosta czynność mogła dojść do skutku, w obsługę klienta musi być zaangażowany pracownik. W przypadku aplikacji webowych, proces ten będzie łatwiejszy, szybszy i niewymagający obsługi przez pracownika.
Wystarczy, że klient kliknie kilka przyciska, ewentualnie wpisze jakieś informacje, a następnie zatwierdzi je i rezerwacja zostanie dokonana. Wydłużanie prostych procesów bardzo często kończy się rezygnacją i poszukaniem innej, łatwiejszej i sprawniejszej witryny u konkurencji. Inwestycja w aplikację to zatem zwiększenie szansy na przyciągnięcie do siebie klienta i wygenerowanie zysku.
Olbrzymią zaletą aplikacji webowych jest fakt, że są to swoiste samoobsługowe programy, których nie trzeba instalować na komputerze użytkownika. Żeby móc z nich skorzystać, wystarczy posiadać dostęp do internetu oraz posiadać dowolną przeglądarkę witryn. Aplikacje aktualizują się w sposób automatyczny, co oznacza, że klient nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności, by korzystać z najnowszej wersji. Po aktualizacji oprogramowania, klient otwierając stronę z aplikacją uzyskuje dostęp do bieżącej wersji z wgranymi poprawkami. Sama czynność usuwania błędów i udoskonalania aplikacji jest dosyć łatwa, co sprawia, że niemal w każdej chwili można dowolnie zmienić funkcjonalność aplikacji. Kolejną zaletą jest fakt, że odpowiednio zaprojektowana aplikacja może być użytkowana nie tylko przy pomocy komputera, ale także urządzeń mobilnych, jak tablet czy smartfon.

Podsumowanie

Aplikacje webowe nie są tym samym, co zwykłe strony internetowe. Są one o wiele bardziej użyteczne, przydatne i funkcjonalne. Zapewniają możliwość interakcji użytkownika z zasobami aplikacji będącej narzędziem danej usługi. Pomagają przyciągnąć klienta i sprawiają, że zechce on pozostać na danej witrynie. W prosty i szybki sposób umożliwiają wykonywanie pewnych czynności, jak np. rezerwacja pokoju hotelowego, zamówienie jedzenia, zakup biletu do kina czy teatru. Żeby z nich korzystać wystarczy dysponować dostępem do internetu i przeglądarką.
Po więcej informacji o aplikacjach webowych zapraszamy na stronę – https://www.empressia.pl/oferta/aplikacje-webowe

Udostępnij
Zobacz także