Konferencje
Mobile Trends

Intel przestanie dokładać do tabletów. Czy czekają nas podwyżki cen?

Kilka miesięcy temu informowaliśmy Was o niezwykle tanim tablecie, którego cena miała wynieść zaledwie 99 dolarów. Rzeczywiście sprzęt zadebiutował na rynku, a w naszym kraju pojawiło się nawet kilka aukcji, na których można było nabyć to urządzenie. Niestety, być może takie okazje przejdą do historii, a wszystko za sprawą planów firmy Intel.
Intel to potentat na rynku procesorów przeznaczonych do komputerów PC oraz laptopów. Od wielu lat pozycja amerykańskiego giganta umacnia się, ale nie dotyczy to szeroko pojętej branży mobile. Firma od pewnego czasu próbuje poprawić swoją obecność na rynku mobilnym. W tym momencie jest to w zasadzie jedyny sensowny kierunek rozwoju i szefostwo największego na świecie producenta układów scalonych ma tego świadomość.

Zmarnowana okazja

Już w 2007 roku pojawiły się pierwsze pogłoski na temat wykorzystania przez Apple układu SoC produkcji Intela. Intel Silverthorne, bo tak ówcześnie nazywano ten układ scalony, miał zapewnić moc obliczeniową dla iPada pierwszej generacji. Okazało się jednak, że koncern z Cupertino ma własny chip, który postanowiono wykorzystać. W ten sposób Intel został pozbawiony ogromnej szansy wejścia na rynek tabletów.

Konkurencja nie śpi

Minęło kilka lat, w trakcie których sytuacja nie zmieniła się znacząco. Oczywiście Intel pracował nad kolejnymi układami scalonymi. Jednak w tym samym czasie takie przedsiębiorstwa jak Qualcomm (producent układów Snapdragon), Samsung (producent Esynosów), Nvidia (ze swoją mobilną Tegrą), a w ostatnich latach także mniejsi producenci (procesory MediaTeka czy Marvella), zdążyły podzielić pomiędzy siebie ten sektor gospodarki. W 2012 roku Intel zaprezentował rodzinę procesorów o nazwie Bay Trail, która miała stać się podstawą dla wielu urządzeń (głównie tabletów) działających pod kontrolą Androida i Windows 8. Wspomniany na początku tekstu tablet za 99 dolarów, jest jednym z wielu przykładów wykorzystania nowych procesorów Intela.

Windows zdominowany

O ile w przypadku urządzeń wyposażonych w system Androida nie można mówić o zalewie urządzeń wyposażonych w nowy chip amerykańskiego giganta, o tyle w przypadku tabletów działających pod kontrolą Windows 8, nowa platforma Intela stała się dominującą. Jakimi metodami to osiągnięto?

Dotacja – kosztowny sposób walki z konkurencją

Przede wszystkim poprzez system dotacji i rabatów dla producentów tabletów. Intel oferował pomoc w działaniach marketingowych a także zwroty kosztów poniesionych na przeprojektowanie płyt głównych, przystosowanych do pracy z układami innych dostawców. Jednak najważniejszym czynnikiem, dla którego firmy były w stanie sięgać po układy z rodziny Bay Trail, była dotacja w postaci 51 dolarów do każdego tabletu. To całkiem spora kwota. Jednak w ostatnich dniach pojawiły się głosy, że od przyszłego roku Intel przestanie dokładać do interesu. Dlaczego?

Koniec dobrego?

Oczywiście podstawowym powodem takiej decyzji, jest chęć zysku. Zdaniem analityków, sprzedaż procesorów z rabatem w wysokości 51 dolarów jest na granicy opłacalności. Co więcej, dział chipów mobilnych Intela wygenerował aż 7 mld. dolarów straty w ostatnich dwóch latach (w 2013 i najprawdopodobniej w 2014 roku).

Czym to się skończy?

Decyzja o zakończeniu subsydiowanej sprzedaży układów scalonych może mieć dość poważne konsekwencje. Przede wszystkim dla Intela, który narazi się na spadek zainteresowania obecnymi i nadchodzącymi procesorami firmy. Taka obawa jest szczególnie uzasadniona w przypadku tabletów działających pod kontrolą Androida, ponieważ producenci tych urządzeń mają w tym wypadku szeroki wybór konkurencyjnych układów SoC. Na rynku tabletów wyposażonych w system Microsoftu, Intel jest w zasadzie monopolistą i spadków udziałów raczej nie musi się obawiać. Jednak to, co nie nadwyręży sytuacji finansowej dostawcy procesorów, z pewnością wpłynie negatywnie na sytuację klientów końcowych, którzy mogą spodziewać się wzrostu cen za tablety.
Być może osoby wciąż niezdecydowane, powinny nieco szybciej podjąć decyzję o zakupie tabletu? Na chwilę obecną mamy jeszcze trochę czasu, przynajmniej do początku przyszłego roku.
Źródło:
http://www.phonearena.com/news/Intel-to-phase-out-subsidies-that-flooded-the-market-with-cheap-Android-tablets_id62917
Zdjęcie:
Tomasz Zajda© Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także